Preskočiť na obsah

Capture the flag

Potrebuješ poobedňajšiu hru na tábor, počas ktorej si unavíš svojich tábornikov? Tak táto hra je tu práve nato. 

Pomôcky

  •  vlajky v počte tímov (kus látky/tričko na palici vo výške človeka)
  • krepový papiere v rôznych farbách
IMG_1986

Poďme na to

Dĺžka hry: 1 – 2 hod.

Počet hráčov: 20 a viac

Prostredie: členitý terén, lúka (na kraji lesa), môže byť aj väčší areál s možnosťou úkrytu

 

Hráčov rozdeľte na rovnocenné tímy, tie si musia na svojej časti územia vytvoriť základňu v tvare kruhu, označenú kameňmi, šiškami či krepovým papierom (základne musia byť od seba vzdialené aspoň 15 metrov – čím viac tým lepšie). Uprostred základne zabodnú svoju vlajku vo farbe svojho tímu a sedí tam vedúci, ktorý je súčasťou tímu (aspoň 10 metrov od stredovej čiary). Vedúci pred začiatkom hry, dá každému hráčovi svojho tímu za nohavice kúsok krepového papiera vo farbe tímu (tak aby trčal von) – krepový papier predstavuje život hráča. 

 

Úlohou tímov je preniknúť do nepriateľského územia, ukradnúť vlajku a doniesť ju do svojej základne. Pritom ale nesmú prísť o svoju vlajku a o svoj život. O život hráči prichádzajú, keď prídu o krepový papier (teda tým, že mu ho niekto zoberie). Ak hráč príde o svoj život musí sa vrátiť do svojej základe k vedúcemu, ktorý mu dá nový kúsok krepového papiera. Hráč, ktorý zobral krepový papier inému hráčovi ho odnesie do svojej základne (sú zato body – vždy len po jednom). 

 

Vlajku hráč získa tým spôsobom, že sa dostane do cudzej základne,, bez toho aby prišiel o svoj krepový papier – život. Hráč zoberie vlajku a beží k svojej základni, počas toho však nesmie byť chytený. Ak ho chytia, vlajku odovzdá tomu, kto ho chytil a musí si ísť k vedúcemu pre život. Pozor, chytať môže aj iný tím ako len ten, ktorému bola vlajka ukradnutá. Ukradnuté môžu byť aj vlajky, ktoré už ukradnuté boli (napr. ak modrý tím má vo svojej základni svoju modrú vlajku ale aj vlajku červeného tímu, tak žltý tím môže ukradnúť aj tú ukradnutú červenú vlajku). Opäť však platí, že kradnúť sa smie len po jednej vlajke, nie viacero naraz. Ak tím prišiel o svoju vlajku, ďalej hrá a snaží sa získať späť buď svoju vlajku alebo vlajky iných tímov. 

 

Hra končí keď uplynie čas stanovený na hranie, alebo v prípade, že všetky vlajky vlastní jeden tím. 

 

Bodovanie na záver: 

  • cudzia vlajka na základni: 40 bodov
  • vlastná vlajka na základni na konci hry: 50 bodov
  • strhnutý krepový papier: 5 bodov za kus